Na zahranicnych forach velmi diskutovana tema, tu sa to zatial riesi kade-tade, takze zakladam prislusnu temu. Vyzera, ze tejto "pliagy" sa Cina tak skoro nezbavi ... ako ste na tom ti, co mate kupene letenky? Do Azie vycestujete, alebo vasu navstevu odlozite na "neurcito" ? Ja mam odlet 26. feb a pokial Cina nezatvori Pekingske letisko resp. Myanmar nezakaze prilety z Ciny, tak mam v plane letiet. Situaciu budem  pozorne sledovat (hlavne zahranicne zdroje) a podla toho sa samozrejme zariadim.  .

Coronavirus - zachovajte paniku

Založil ve fóru Co se nevešlo

Martin V napsal(a):

@Sarah To je jistě pravda, ale současný stav vylučuje přísnou kontrolu dodržování této karantény. Zveřejněná data, že minimálně 50% těch, co jim byla karanténa nařízena, ji prostě porušilo, jsou více než výmluvná. Proto muselo být  zavedeno nařízení, které prostě toto nebezpečí poměrně rázně eliminovalo. Až bude ta možnost kontroly, třeba i pomocí náramků a podobně a v kombinaci s tím, co tu dal v odkazu @Jakub, tak by se dalo o tom zvolnění uvažovat. A ještě bych doplnil, že by si samozřejmě měli pobyt v "statní" karanténě hradit ze svého.


Část povolání umožňuje HO, díky čemuž si nikdo nemusí nic hradit ze svého a prostě a jednoduše může pracovat z domu. Že karanténu lidé porušovali se, tuším, ukázalo až několik týdnů po tom, co se nařízení uplatnila a rozhodně nebylo argumentem pro zavření hranic. 

0 Citovat

Větší průšvih než, že lidé karanténu porušovali (to padá zcela na jejich hlavu), je ale způsob, jakým se do ní lidé dostávali a dostávají. Stát ji nařídí, ale dostat se do ní mají svépomocí. Většina prostřednictvím MHD po příletu do Prahy. Ti co autem, tak při cestě autem na druhý konec republiky, musí taky někde natankovat... K čemu pak je, že dalších 14 dní budou sedět doma, když jen po cestě domů zvládnout poprskat desítky dalších lidí?

To je dle mého názoru taky důvodem, proč Praha má tolik případů, kolik má.

0 Citovat

@Sarah 

V tom co sem postnul Jakub, se nemluví o domácí karanténě, ale o karanténě "statní" ve státem určeném zařízení, skutečně nevím, proč by měl stát nějakým způsobem, z tohoto zařízení umožňovat HO. Úplná uzávěrka hranic a zákaz vycestovat byl od 16. 3. 2020 od 0:00 ( https://www.ksb.cz/covid/cs/arti...ualizace02 ) a první zmínky v tisku o porušování karantény byly 20.3 (https://www.seznamzpravy.cz/clan...enu-94555) . Takže si myslím, že v době vyhlášení úplného zákazu vycestování, měla už vláda relevantní data o masivním porušování karantény.

0 Citovat

Michal napsal(a):

Větší průšvih než, že lidé karanténu porušovali (to padá zcela na jejich hlavu), je ale způsob, jakým se do ní lidé dostávali a dostávají. Stát ji nařídí, ale dostat se do ní mají svépomocí. Většina prostřednictvím MHD po příletu do Prahy. Ti co autem, tak při cestě autem na druhý konec republiky, musí taky někde natankovat... K čemu pak je, že dalších 14 dní budou sedět doma, když jen po cestě domů zvládnout poprskat desítky dalších lidí?

To je dle mého názoru taky důvodem, proč Praha má tolik případů, kolik má.

třeba proto, že za těch 14 následujících dnů bys zvládl poprskat stovky, ne li tisíce lidí, když za jeden jediný den jich "zvládnout poprskat desítky dalších lidí" ?

0 Citovat

Martin V napsal(a):

třeba proto, že za těch 14 následujících dnů bys zvládl poprskat stovky, ne li tisíce lidí, když za jeden jediný den jich "zvládnout poprskat desítky dalších lidí" ?

asi jsem to nenapsal dost jasně - efektivita umístění do karantény selhává na způsobu, jakým se do ní lidé dostávají byť by pak z domova nevytáhli ani paty. 

0 Citovat

Nechápu, o čem se tady neustále bavíte. Virus je v ČR i skoro v každé jiné zemi. Je už celkem jedno jestli ho dostanete tady a nebo v cizině. Stejně ho dostaneme skoro všichni, ať dříve nebo později. Děláte jako kdyby tady byl nějaký ráj bez viru a ten kdo vycestuje ho sem přitáhne....

0 Citovat

Michal napsal(a):

asi jsem to nenapsal dost jasně - efektivita umístění do karantény selhává na způsobu, jakým se do ní lidé dostávají byť by pak z domova nevytáhli ani paty. 

Ale i při nedostatcích při vstupu do karantény, které tady nikdo nerozporuje, je následný pobyt v karanténě účelný, už jenom proto, že ty lidi, co bys mohl za těch 14 dní nakazit, prostě nenakazíš. Ty desítky za ten jeden den při příjezdu, mají prostě smůlu. Snad tedy, je to poučení pro příští karentény.

0 Citovat

Jakub napsal(a):

Jsou dokonce i lidé co cestují po světě a né jen do primarku a nesmyslné víkendovky po Evropě. Někoho sere jen ten fakt, že jsou hranice zavřeny, což je můj případ.

Míníte platit daně za to, že tu je desetina národa ožralá? Další část kouří, fetuje? Já si z Nepálu přivezl v noze nějaký zánět, měl jsem si to hradit ze svého?


Vidím to stejně, zavřený hranice mě štvou tak nějak z principu. Samozřejmě bych teď nikam nejela, ani to nebylo v plánu, ale v červenci mám pár dní volna, kdy jsem se těšila k moři, byť na sever, ale to je jedno, takhle můžu trčet maximálně někde v ČR, kde bude dalších milióny lidí, jestli ty hranice budou pořád zavřený, či nějaký super podmínky, když někdo vycestuje. Jasně, u nás je taky pěkně, o tom žádná, ale děsí mě fakt ty davy lidí, pokud všichni najednou vyrazí třeba na hory. Jelikož jindy než těch pár dní v červenci volno mít nebudu, tak mě to dost deptá.

A k té druhé části... jo hodně se mi stává, že mi někdo říká, že si pořád někde "lítám", že oni na to nemaj peníze a jací sou chudáčci... ale kdyby si odpustili tu krabičku cigár denně, návštěvy hospod s popíjením do němoty, tak by si spočítali, že měsíčně ušetří tisíce. Já su holt jiná, místo chlastu, cigár se jedu raději někam podívat, je to můj koníček, zábava, relax.

Taky si myslím, že tím, že někdo vycestuje z ČR, pak se vrátí a bude nakaženej, je naivní, jestli to máme chytnout, tak je úplně jedno, jestli v ČR nebo třeba ve Francii. Ten vir tady nejspíš bude pořád nebo se objeví jiná mutace a to budem každýho půl roku absolvovat tady tohle, co je teď? Z toho by mě asi kleplo. Neberu to na lehkou váhu, ale když vidím u sebe v práci zákazníky, co mají troje rukavice, brýle, 3 roušky, štít a podávají mi peníze, jak kdybych byla prašivá, tak je mi z toho smutno. Lidstvo nevymře na virus, ale na blbost.

0 Citovat

Ty vole, náramky, lágry pro lidi co přijedou...tady už někomu fakt hrabe, Big Brother hadr.

0 Citovat

Martin V napsal(a):

Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné, pokud si ho hradí, mají podobnou výši vyplácených náhrad jako zaměstnanci, pokud si ho nehradí, je logické, že nedostávají nic.

Martine jedna osobní zkušenost s nemocenským pojištěním OSVČ. Jsem živnostník, řemeslník od roku 1990, ještě jsem nemarodil. V roce 96 - 97 byl můj zisk 550 - 580 k (na tu dobu slušné peníze), na odvodech státu jsem dal cca 130 k, platil jsem si taky dobrovolné zdravotní pojištění. V roce 98 jsme měli s kolegou při jízdě do práce vážnou autonehodu, smrtelnou. Ženská do nás na dálnici napálila v protisměru, chtěla se zabít, podařilo se. My s kolegou přežili, nikdo tomu nechtěl věřit a kupodivu bez zlomenin. Byl jsem tak pohmožděný, že jsem ráno nedokázal vstát z postele, plazil jsem se jak had. Šel jsem na neschopenku, po dvou týdnech jsem se nechal vypsat, měl jsem rozdělanou zakázku a musel to dodělat, no a šel do práce. Za ty dva týdny marodění mi stát poslal 440 Kč, slovy čtyři sta čtyřicet korun českých a byl jsem vyléčený - z iluzí. Okamžitě jsem šel a dobrovolné pojištění zrušil.

Včera mi skončila karanténa po návratu z práce z Berlína a ano, nedostanu nic a nevadí mi to. Za třicet let je to má druhá neschopenka, na dobrovolných odvodech bych za tu dobu odvedl možná statisíce, platit si pojištění je pro OSVČ extrémně nevýhodné. 

0 Citovat

Petře vždyť to píšu, prvních 14 dnů  platí "nemocenskou" zaměstnavatel. Jak u zaměstnance, tak u OSVČ.Takže jsi dostal peníze počítám za dobu, co přesáhla oněch 14 dní. Když to tak přeberu co píšeš, tak by zaměstnancům, co nebývají nemocní, taky určitě víc vyhovovalo, kdyby zaměstnavatel dával ty peníze jim a ne státu. Nemyslíš. Mi to naprosto nevadí, že si to OSVČ neplatí, mají tu možnost, prosím. Ale ať teď nebrečí, že nic nedostávají.Což ale není tvůj případ.

0 Citovat

Navaja napsal(a):

@ Petr St

Děkuji Petře. I já jsem OSVČ od roku 1993.

Nemocná jsem byla jednou , na velmi vážné operaci, kdy jsou lidé doma 6 týdnů a pak lázně. Já si to naplánovala před Vánoci pak 14 dní Vánoce a sla jsem zase učit. Lázně jsem přenechala jiným.

To je ale škoda, do lázní jezdím pravidelně a je tam vždy veliká legrace! :-)


0 Citovat

Nuny napsal(a):

Ty vole, náramky, lágry pro lidi co přijedou...tady už někomu fakt hrabe, Big Brother hadr.

Nikomu nehrabe, ale je to realita viz článek, který sem postnul Jakub https://dennikn.sk/minuta/1839100/ cituji "Od pondelkového rána (7:00) bude po príchode na Slovensko zo zahraničia povinná karanténa v štátnych zariadeniach a test na koronavírus."

https://www.startitup.sk/karante...ahranicia/


A co se týká náramku, nebo jiného technického prostředku, který efektivně hlídá lidi, zda dodržují předepsanou karanténu, tak toto rádi používají zvláště východoasijské země, které jsou tu jindy dávány za příklad zvládnutí pandémie bez větších negativních dopadů.  https://www.uoou.cz/modernimi-te...me/ds-6144

0 Citovat

Ještě na něco se zeptám zdejších amatérských epidemiologů. Včera muž v červeném svetru prohlásil, že od 14.4. budou Češi zase moci cestovat do zahraničí za prací (nemyslím pendlery), ale po návratu bude třeba potvrzení o Covid-19 negativitě a nebo čtrnáct dnů karanténa. 

Otázka první : jaký je rozdíl jestli se nakazím v práci v Německu a jestli se nakazím v práci v ČR?

Otázka druhá : budou i zaměstnanci v ČR při odchodu z práce testování? 

Rozhodně bych tyto opatření chápal, pokud by u nás koronavirus nebyl, pokud je, nemá to žádnou logiku a zavání to zbytečnou buzerací. Chápu, že politik ČSSD se potřebuje zavděčit závistivým masám... 

0 Citovat

Aluška napsal(a):

Vidím to stejně, zavřený hranice mě štvou tak nějak z principu. Samozřejmě bych teď nikam nejela, ani to nebylo v plánu, ale v červenci mám pár dní volna, kdy jsem se těšila k moři, byť na sever, ale to je jedno, takhle můžu trčet maximálně někde v ČR, kde bude dalších milióny lidí, jestli ty hranice budou pořád zavřený, či nějaký super podmínky, když někdo vycestuje. Jasně, u nás je taky pěkně, o tom žádná, ale děsí mě fakt ty davy lidí, pokud všichni najednou vyrazí třeba na hory. Jelikož jindy než těch pár dní v červenci volno mít nebudu, tak mě to dost deptá.

Logika uvažování level mikir na druhou. Co je proboha tak obtížné se sebeukáznit na pár měsíců? 

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Logika uvažování level mikir na druhou. Co je proboha tak obtížné se sebeukáznit na pár měsíců? 


Já su ukázněná dost, chodím poctivě denně do práce a hned dom, ruky se meju, roušku nosím.

Jsou tu tací, že kdyby jim vláda řekla, že mají skočit z 6. patra, aby se zabránilo šíření viru, tak to udělaj.

Snad aspoň tady ještě,  může každej vyjádřit, svůj názor.

0 Citovat

Ještě jedna osobní zkušenost se vstupem do karantény. V pondělí 23.3. jsem se vracel z Německa přes přechod Petrovice. Čekal jsem dlouhou frontu, měření popřípadě testy, měl jsem z toho celkem vítr. Přijíždím na hranice, jediné auto, stopka, dva policajti, jeden se věnoval telefonu, druhý mě. Kam jedete (podotýkám, že je to dálniční přechod, nikam jinam než do ČR se jet nedá), říkám že domů, do ČR. Co jste v Německu dělal (byl jsem dodávkou, v pracovním), říkám že jedu z práce. Dejte mi knížku, nechápu, říkám že nemám žádnou knížku. Jste pendler? Říkám že ne, vycestovat jsem 10.3. Ptá se, to už bylo po vyhlášení opatření a znejistí(uzavření hranic bylo 14.3.). Odpovídám ano, říká mi jeďte. Žádné měření teploty, žádné informace, žádné doklady prostě nic. Tak nějak vypadá nástup do karantény v ČR. 

Jel jsem rovnou domů, z auta přímo do baráku, dcery se na dva týdny odstěhovaly a já trávil karanténu, bez žádného vychazeni, sám se třemi kočkami (bohužel čtyřnohými). 

0 Citovat

Vlastimil B. napsal(a):

ale lidé, kteří vycestují z rozmaru kvůli dovolené, když máme doma tolik hezkých míst a hotelů, které potřebují pomoct

No já si zrovna převčírem říkal,že bych se mohl po pár letech podívat na Šumavu byl jsem tam v hotelu Orea Horizont ,nebyl špatný navrch nabízel polopenzi tak kouknu na stránky a ejhle 3300 za noc ?!?! 

I ostatní hotely podobné kategorie výrazně dražší než obvykle....takže se zdá,že páni hoteliéři jsou na chtivé turisty připraveni  ))-  ..no já tuhle zlodějnu podporovat rozhodně nebudu!

Budu doufat,že se v létě či zkraje podzimu bude dát vycestovat alespoň třeba do Maďarska,Polska,Rakouska ..

0 Citovat

Taky doufám aspoň to Polsko :-(. I z těch důvodů, co píšeš. A když ne, no tak aspoň udělám něco na chatě.

0 Citovat

Něco jiného jsou velkohubé prohlášení politiků a něco jiného realita. 

0 Citovat

Martin V napsal(a):

Úplná uzávěrka hranic a zákaz vycestovat byl od 16. 3. 2020 od 0:00 ( https://www.ksb.cz/covid/cs/arti...ualizace02 ) a první zmínky v tisku o porušování karantény byly 20.3 (https://www.seznamzpravy.cz/clan...enu-94555) . Takže si myslím, že v době vyhlášení úplného zákazu vycestování, měla už vláda relevantní data o masivním porušování karantény.

Tuto analyzu ludi vracajuci sa z IT sme robili my (nasa firma). Nebudem rozpitvavat ako a v akej podobe sa to dostalo do medii. Len chcem povedat, ze ta analyza vznikla 18.3., takze tieto data vlada nemala v dobe ked sa o uzavreti hranic a zakaze cestovania rozhodovala.

0 Citovat

Díky za osvětlení. V tom případě je vidět, jak prozíravou vládu máme a jak dobře zná chování svých občanů, ta vaše analýza jim to pouze potvrdila :-). (I když si osobně myslím, že vláda, krizový štáb, používá data z jiných zdrojů, než je vaše firma).

0 Citovat

Sarah napsal(a):

Zdá se mi, že to eskalujete do rozměrů: "Kdo teď pojede za hranice, je ignorant a sobec." Jsou mezi námi tací, kteří si z podstaty své profese dvoutýdenní karanténu dovolit mohou. Negeneralizujte tolik, podívejte se na to z perspektivy. Na cestování tak, jak ho známe, můžeme zapomenout, ale není to důvod, abychom se cestování vzdávali úplně. I se základním selským rozumem se to dá udělat zodpovědně. 




"Podívejte se na to z perspektivy...na cestování jak ho známe můžeme zapomenout, ale není to důvod, abychom se cestování vzdávali úplně. I se základním selským rozumem se to dá udělat zodpovědně." - zítra pij radši jen vodu;)

0 Citovat

Aluška napsal(a):


Já su ukázněná dost, chodím poctivě denně do práce a hned dom, ruky se meju, roušku nosím.

Jsou tu tací, že kdyby jim vláda řekla, že mají skočit z 6. patra, aby se zabránilo šíření viru, tak to udělaj.

Snad aspoň tady ještě,  může každej vyjádřit, svůj názor.


Hezky napsno , bohuzel  tech skakajich z 6.patra je tu hodne  a vzdycky logicke argumenty otoci proti tobe  

Samozrejme ze kazdy dokaze  nejaky ten mesic nebo i vice necestovat , ale presne jak pises , jde o princip  a to jak rozhodla vlada o uvolneni cestovani  od  14.4 . dokazuje ,ze jim o lidi vubec nejde ,ale jen o svoje zajmy 

Je to totiz presne ve stylu aby se vlk nazral a koza zustala cela  

Ale uz to moc neresim ,  Souhlasim s tim , co pise Proky ,ze ty dvere musi byt taky otevrene z druhe strany ..Coz pravdepodobne v mnohych  vyspelejsich zemich nez je CR bude ,ovsem podstatny je pak nazor na karantenu   

A tam by pak melo byt dostatek rychlotestu  i kdyz to treba stejne jako teplomery uplne nepotvrdi  , nekde se muzou taky  podminky karanteny  zmirnit  Zrejme neni nutne  trvat  vzdcky  na 14 dnech

Nebo  bude situace  kdy ji  pujde  neuplatnovat vubec 

A nekde to taky  muze byt postaveno na  vzajemne  duvere  

0 Citovat

Vlastimil B. napsal(a):




"Podívejte se na to z perspektivy...na cestování jak ho známe můžeme zapomenout, ale není to důvod, abychom se cestování vzdávali úplně. I se základním selským rozumem se to dá udělat zodpovědně." - zítra pij radši jen vodu;)


Já jsem abstinentka, ale děkuji pěkně :) 

0